Navigation Menu+

Ergonomia w pracy biurowej i pracy przemysłowej

pneumatyka

Nauka o pracy, czyli innymi słowy rzecz ujmując ergonomia zajmuje się aspektami praktycznymi związanymi z dostosowaniem szeroko pojętych narzędzi, przestrzeni oraz organizacji pracy do możliwości (zarówno psychicznych, jak i tych fizycznych) człowieka zajmującego miejsce w danej branży, firmie czy działalności. Warto zaznaczyć, że z ergonomią wiążą się nie tylko możliwości pracowników, ale także ich szeroko rozumiane ograniczenia. Ergonomia ma zatem na celu w dużej mierze ułatwić pracę, wpłynąć na jej efektywność oraz zapobiec różnego rodzaju skutkom ubocznym związanym z wykonywaniem jakichś obowiązków. W zależności od powierzonych zadań ergonomia w różnych branżach może wiązać się bardziej z rozwiązywaniem problemów związanych z właściwościami psychicznymi człowieka lub alternatywnie z jego możliwościami fizycznymi. Warto podkreślić, że nigdy nie jest jednak tak, że w danej branży można wydzielić wyłącznie jeden aspekt (psychiczny lub fizyczny), nad którym w przypadku każdego pracownika trzeba odpowiednio czuwać. Nawet w pracy biurowej złe stanowisko pracy może wpływać na zdrowie fizyczne człowieka. Niewłaściwe działania w branżach budowlanych czy przemysłowych mogą z kolei wpłynąć na zdrowie psychiczne określonych pracowników. Jak zatem zadbać o to, by każde stanowisko pracy było w stu procentach przystosowane do potrzeb pracownika? Warto – próbując odpowiedzieć na to pytanie – skupić się przede wszystkim na dwóch wspomnianych miejscach pracy, to jest na pracy biurowej oraz na pracy przemysłowej.

Praca biurowa

Wbrew pozorom statyczna praca i siedzący tryb życia wcale nie oszczędzają pracowników biurowych. Niestety wielu z nas mylnie sądzi, że praca za przysłowiowym biurkiem oszczędza nam wielu schorzeń i chorób. W rzeczywistości osiem godzin spędzonych w biurze (najczęściej w trybie siedzącym) wpływa negatywnie na ciało i źle odbija się na naszym zdrowiu. Najpoważniejsze – jak się dzisiaj wydaje – mogą być zagrożenia płynące z pracy przy komputerze. Oto najpopularniejsze z nich:

  • obciążenie mięśni karku podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze, ale także podczas pracy nad dokumentami, pismami urzędowymi, listami, etc.,

  • obciążenie mięśni odpowiadających na stabilizację kręgosłupa w pozycji siedzącej,

  • stany zapalne stawów,

  • zwyrodnienie stawów kręgosłupa,

  • bóle różnych części ciała, takich jak ręce, szyja, kark, barki, kręgosłup (prowadzą często do wspomnianych stanów zapalnych).

ergonomiaSytuacje opisywane powyżej mogą rzeczywiście uprzykrzyć życie człowieka, szczególnie po czterdziestym roku życia. Warto pamiętać, że brak oznak w wieku wcześniejszym wcale nie oznacza, że problem nie występuje. Należy zatem – prowadząc siedzący tryb życia – zadbać o regularne badania, które wykrywając problem mogą go także zawczasu rozwiązać. Niestety zazwyczaj osoby zwracające się do lekarza na przykład z bólem stawu robią to w skrajnych przypadkach, kiedy niewiele można już zrobić. Uszkodzenia i przypadłości związane z siedzącym trybem pracy można oczywiście leczyć. Warto jednak zauważyć, że można im także zapobiec. Pracodawca powinien zatem zapewnić swoim pracownikom odpowiednie stanowisko pracy. Czynniki wpływające na poprawę warunków pracy to między innymi:

  • regulacja krzesła biurowego (ważne jest odpowiednie oparcie, odległość wysokości siedziska od ziemi czy obecność podłokietników),

  • odpowiednie biurko (ważne jest między innymi to, by można było ustawić sprzęt komputerowy w odpowiedniej odległości i na odpowiedniej wysokości oczu pracownika),

  • pięciominutowa przerwa po każdej godzinie spędzonej przed komputerem (warto wykorzystać ją na przechadzkę po pokoju i rozciągnięcie mięśni).

Praca przemysłowa

Stanowisko pracy jest również bardzo ważne w przypadku szeroko pojętych prac przemysłowych. Warto w tym przypadku wspomnieć między innymi o branżach budowlanych, w których nierzadko pojawia się problem związany z wyczerpaniem sił fizycznych. W takich sytuacjach pracownik powinien mieć oczywiście określoną liczbę przerw, z których może skorzystać. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej aspekt związany z deficytem sił zostaje rozwiązany przez właścicieli poprzez zakup odpowiednich urządzeń zwanych balanserami czy manipulatorami. Te ostatnie sprawdzają się nie tylko w branżach budowlanych, ale także w przypadku różnego rodzaju hal i magazynów przemysłowych, w których bardzo istotne staje się używanie ciężkich sprzętów, np. narzędzi pneumatycznych czy też transportowanie ogromnych paczek i opakowań. W przypadku pracy przemysłowej warto wspomnieć także o tym, że aspekt psychiczny pełni nie mniejszą rolę niż aspekt fizyczny. Duże wyczerpanie pod względem siły może bowiem przekładać się na samopoczucie i tym samym na efektywność pracy. Każdy pracodawca powinien zatem pamiętać o tym, by co jakiś czas na koncie pracowników pojawiła się premia lub dodatkowy dzień wolny. Ostatnim aspektem związanym z pracą przemysłową jest bezpieczeństwo pracowników. Warto pamiętać o odpowiednich szkoleniach i warsztatach, które podnoszą umiejętności pracowników.