Navigation Menu+

Jak wybrać idealny dla naszego domu kocioł?

Ogrzewanie domu za pomocą kotła gazowego jest w tanie i niewygórowane inwestycyjne. Przede wszystkim zapewnia bezobsługowość. Nie musimy doglądać kotła, sprawdzać, jaka jest temperatura na zewnątrz, ani odpowiednio wcześnie myśleć o podgrzaniu wody. Na jaki kocioł warto się zdecydować?

Bardzo często wybieranym rodzajem kotła jest kocioł atmosferyczny, który ma otwartą komorę spalania, co oznacza, że powietrze do spalania gazu jest pobierane z pomieszczenia, w którym się on znajduje. Kocioł tego typu podłączany jest do komina z ceramicznym lub stalowym wkładem.
Podczas procesu spalania gazu, kocioł produkuje gorące spaliny, które oddają część ciepła wodzie, znajdującej się w jego wymienniku. Powstający ciąg w kominie, wytwarza w pomieszczeniu, w którym stoi kocioł, niewielkie podciśnienie. Siła ciągu w kominie zależy w dużej mierze od pogody, a w szczególności od temperatury i ciśnienia powietrza zewnętrznego. Z tego powodu różna jest ilość powietrza przepływającego przez kocioł. Najmniejsza jest ona latem, większa zimą. Z tego względu niezwykle ważne jest pomieszczenie, w którym kocioł umieszczamy. Powinno być ono czyste i niezbyt wilgotne, by w kotle nie został w krótkim czasie zanieczyszczony palnik i wymiennik ciepła. Nie powinno się montować kotła atmosferycznego w kuchni lub łazience. Najlepszym miejscem na kocioł atmosferyczny jest oddzielna kotłownia. Inny rodzaj kotła, to kocioł kondensacyjny, wyróżniający się zamkniętą komorą spalania, oddzieloną od pomieszczenia, w którym stoi. Nie potrzebuje on tradycyjnego komina. Wystarczy mu zestaw dwóch rur – powietrznej i spalinowej, umieszczonych jedna w drugiej. Najważniejsza zaleta kotła kondensacyjnego polega na kondensacji pary wodnej, powstającej w reakcji spalania gazu ziemnego. Kocioł kondensacyjny wykonany jest ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu może odzyskiwać ciepło ze spalin i z kondensacji pary wodnej. Tego rodzaju kotły możemy znaleźć między innymi na stronie www producenta.

Ponieważ kocioł ten nie pobiera powietrza do spalania z pomieszczenia, można go bez obaw o wychłodzenie umieścić w łazience lub kuchni, czy też w korytarzu. Za takim rozwiązaniem przemawia także to, że kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do atmosferycznych, pracują bardzo cicho.
Tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdzą się we współczesnym, modnym i energooszczędnym domu ogrzewanym gazem. Jego nominalna moc jest ustalana na podstawie zapotrzebowania na ciepłą wodę, więc podczas sezonu grzewczego przez prawie cały czas będzie on pracował z niewielką jej częścią. Dzięki modulowanemu palnikowi przy mniejszej mocy produkuje on mniej spalin, które wolniej przepływają przez rozbudowany wymiennik ciepła, ulegając silniejszemu schłodzeniu. To poprawia sprawność takiego kotła. Odwrotnie w kotle kondensacyjnym, gdy pracuje on z niską mocą, jego sprawność spada, bo choć ilość dostarczanego do spalania gazu jest precyzyjnie regulowana, to na ilość powietrza przepływającego przez kocioł – już nie. Przy niskiej mocy jest go dwa razy więcej, niż potrzeba do całkowitego spalenia podawanej do palnika ilości gazu. W rezultacie nadmiar powietrza jedynie niepotrzebnie chłodzi kocioł.
Bez wątpienia jednak eksperci zaznaczają, iż zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Jest on co prawda droższy od atmosferycznego, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że wybierając go, możemy zrezygnować z budowania drogiego komina, okaże się, że jest to rozwiązanie korzystniejsze nie tylko pod względem eksploatacyjnym, ale także inwestycyjnym.