Navigation Menu+

Łazienka dla par? To możliwe!

płytki

Młode osoby decydujące się na zamieszkanie ze swoim partnerem czy też partnerką często już w pierwszych dniach po przeprowadzce przeżywają szok. Ten ostatni związany jest oczywiście z tym, że wcześniej dwie niezależne osoby nagle muszą ze sobą koegzystować w zasadzie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Największym kłopotem – jak się dzisiaj wydaje – jest korzystanie z jednej łazienki. Każdy ma przecież swoje przyzwyczajenia czy wręcz rytuały poranne i wieczorne, które odbywają się nigdzie indziej, jak właśnie w łazience. Kłótnie i spory związane z tymi zagadnieniami wcale nie muszą być jednak ostatecznością. Okazuje się bowiem, że nawet w niewielkiej łazience sprawnie przeprowadzony remont i odpowiednie rozwiązania mogą ułatwić życie każdemu z domowników. Na co warto zatem zwrócić uwagę przy remontowaniu czy aranżacji danego pomieszczenia? Gdzie szukać rozwiązań, które pozwolą efektywnie korzystać z łazienki dwóm osobom w jednym czasie? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania wcale nie są trudne czy skomplikowane.

Dwie umywalki to podstawa

Wydaje się, że największy problem stanowi w przypadku par mała umywalka. Poranne czynności pielęgnacyjne zazwyczaj wiążą się właśnie z tym elementem wyposażenia łazienki. Staranny makijaż, mycie zębów czy golenie zarostu to często czynności, których nie da się swobodnie wykonać przez dwie osoby w jednym momencie przy umywalce. Nietrudno w takiej sytuacji o spór, spóźnienie do pracy czy mycie zębów w kuchennym zlewie. Podwójna umywalka wydaje się zatem idealnym rozwiązaniem. Nawet w małych łazienkach wystarczy zaledwie półtora metra przestrzeni, by na solidnym blacie zamontować modne i zgrabne umywalki. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że o wiele bardziej efektywnie prezentuje się w tym przypadku jedno większe lustro, aniżeli dwa mniejsze. Przede wszystkim w małych łazienkach, ponieważ lustro na połowie ściany (zazwyczaj od blatu wzwyż) znacznie powiększy przestrzeń optycznie.

Szafka dla Pani, szafka dla Pana

Organizacja przestrzeni w łazience, z której korzysta kobieta i mężczyzna wymaga dużej umiejętności planowania. Warto jednak pamiętać, że przy odrobinie chęci wszystko jest do zrobienia. Przede wszystkim należy zatem zadbać o to, by każdy miał w toalecie swoją przestrzeń, która definitywnie będzie odgrodzona od przestrzeni partnera czy partnerki. Idealnym pomysłem – jeśli oczywiście jest to możliwe – jest umieszczenie osobnych szafek po stronach wspomnianych wcześniej umywalek. W ten sposób roztargnionej kobiecie czy zapominalskiemu mężczyźnie półki i szafki będą myliły się rzadziej. A co za tym idzie – damskie kremy i balsamy oraz męskie kosmetyki zostaną na swoich miejscach.

Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Duże łazienki można podzielić na dwie części, dzięki czemu sedes będzie mógł znaleźć się na przykład we wnęce gwarantującej osobie korzystającej z łazienki pewien stopień intymności. Jeśli przestrzeń nie pozwala na takie rozwiązanie, alternatywnie można zdecydować się na tak zwaną półściankę, która choć w części zasłoni sedes. Podobny manewr można zastosować zresztą z wanną czy prysznicem. Wszystko zależy od tego, jak rozplanujemy przestrzeń i do czego ją wykorzystamy. Oprócz podstawowych urządzeń sanitarnych w łazience może znaleźć się bowiem pralka czy suszarka.

Dodatki powinny odpowiadać każdemu domownikowi

Często bywa tak, że jedna osoba (dominująca w związku) wpływa nawet na aranżację wnętrza. Warto zatem pamiętać o tym, że zgoda między dwojgiem osób jest związana nawet z ewentualnym remontem czy urządzaniem łazienki. Przede wszystkim powinno się pamiętać o potrzebach drugiego człowieka. Wybierając płytki łazienkowe czy dodatki należy wspólnie podejmować decyzje.

Ceny dodatków i urządzeń sanitarnych

Czy łazienka urządzana dla dwóch osób jest bardziej kosztowna? Niekoniecznie. Dziś ceny płytek czy urządzeń sanitarnych nie są wygórowane, dlatego z pewnością młoda para urządzająca łazienkę może sobie pozwolić na dodatkową umywalkę czy szafkę. Warto również i w tym przypadku myśleć o swojej przyszłości. Oszczędzanie nie zda się na wiele, jeśli niewłaściwie urządzona łazienka będzie przyczyną sporów, nieporozumień czy wreszcie poważnych kłótni.

Przy okazji aranżowania łazienki dla dwóch osób warto szukać inspiracji w internecie, na przykład na stronach internetowych prowadzonych przez projektantów wnętrz. Oprócz tego źródłem pomysłów są dzisiaj magazyny architektoniczne i programy telewizyjne. Jak się więc wydaje, pomysły leżą na ulicy. Wystarczy jedynie podnieść je z ziemi i dobrze wykorzystać.