Navigation Menu+

Jak urządzić małą kuchnię

kuchnie na wymiar

Pomieszczenia mieszkalne powinny być urządzane nie tylko w kontekście funkcjonalizmu, ale również w kontekście szeroko pojętych względów estetycznych. Każdy z nas chce czuć się w swoim domowym zaciszu bezpiecznie i komfortowo. Niestety w wielu mieszkaniach czy nawet domach jednorodzinnych buduje się pomieszczenia stosunkowo niewielkie, w których czujemy się ograniczeni i nawet osaczeni. Nie każdy wie, że skuteczna aranżacja może zdziałać cuda, a nawet małe i na pierwszy rzut oka niefunkcjonalne pomieszczenie może okazać się perełką naszego domu. Przykładem jest chociażby kuchnia, która z reguły – szczególnie w lokalach mieszkalnych – ma zaledwie kilka metrów kwadratowych. Odpowiednie urządzenie tego wnętrza sprawi, że będzie ono naszym ulubionym pomieszczeniem, w którym chętnie będziemy spędzać czas podczas przygotowywania posiłków czy spożywania tych ostatnich wspólnie ze swoją rodziną. Warto podkreślić, że mała kuchnia powinna być nie tylko praktyczna, ale również dobrze zaaranżowania. Jak zatem sprawić, by niewielkie pomieszczenie stało się najczęściej odwiedzanym miejscem w naszym domu? Co zrobić, jeśli przestrzeń kuchenna naprawę nie jest duża? Odpowiedzi na te pytania – wbrew pozorom – wcale nie są tak trudne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak optymalnie powiększyć przestrzeń kuchenną?

Kilka metrów kwadratowych to wbrew pozorom wcale nie tak małe pomieszczenie. Warto przede wszystkim zadbać o to, by optycznie powiększyć kuchnię. Znaczenie ma tutaj w zasadzie wszystko. Warto skupić się na przykład na odpowiednim doborze materiałów wykończeniowych. Wybierajmy przede wszystkim jasne kolory kafli czy płytek ceramicznych. W cenie są niewielkie „kwadraty”, ponieważ większe płyty z reguły stosuje się w przypadku większych pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest również zawieszenie na ścianach luster. Wbrew pozorom nie jest to nietypowy pomysł, ponieważ coraz częściej – na wzór restauracji i innych obiektów gastronomicznych – na ścianach pomieszczeń domowych wiesza się takie elementy. Co ciekawe, nie tylko po to, by powiększyć przestrzeń. Lustra prezentują się również godnie pod względem estetycznym bądź też dekoracyjnym.

Czy meble na wymiar są idealnym rozwiązaniem w małej kuchni?

Doskonałym rozwiązaniem okazują się również meble na wymiar, które coraz częściej wybierają mieszkańcy bloków oraz domów jednorodzinnych. Jeśli chcemy zaoszczędzić nawet kilka centymetrów przestrzeni, perfekcyjnie wymierzone szafki okazują się idealnym wyborem. Co więcej, nierzadko tworzone są one rzetelniej i z bardziej trwałych materiałów. Meble na wymiar kupowane są nawet wtedy, gdy pomieszczenia mieszkalne wcale nie są małe. Wszystko dlatego, że takie rozwiązanie wpływa pozytywniej na końcowy efekt aranżacji. Wszystko jest dopasowane i doskonale ze sobą współgra. Co więcej, meble kuchenne na wymiar pozwalają umieścić wszystkie niezbędne garnki i naczynia wewnątrz szafek. To z kolei sprawia, że na blatach pozostaje wiele wolnego miejsca, które z powodzeniem mieszkańcy mogą przeznaczać na przygotowywanie pysznych posiłków.

Jak dobrać dodatki w małej kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym znajdziemy naprawdę wiele różnorodnych sprzętów oraz elementów. Nic dziwnego, że często panuje tam zatem rozgardiasz i nieporządek. Czy w takim przypadku zwracamy uwagę na dobór odpowiednich dodatków i dekoracji kuchennych? Okazuje się, że jak najbardziej. Nawet w małej kuchni może być estetycznie i przytulnie. W oknach warto zawiesić dla przykładu firanki, które nie tylko prezentują się ładnie, ale również chronią pomieszczenie przed napływem nadmiernej ilości światła słonecznego z zewnątrz. W kuchni warto postawić również takie dekoracje jak wazon ze świeżymi kwiatami. Nie zajmuje on dużo miejsca, a wprowadza do pomieszczenia miłą atmosferę.

Czy mała kuchnia może być również jadalnią?

Czy w kuchni o niewielkich wymiarach możemy wspólnie z rodziną spożywać smaczne posiłki? Jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar, z pewnością zaoszczędzimy cenną przestrzeń, którą wykorzystamy na postawienie stołu. Nie musi on być duży, jednak warto – tym bardziej, jeśli nie mamy jadalni – zdecydować się na wspomniany mebel.

Jaką rolę w kuchni pełni światło?

Bardzo ważną rolę w kuchni pełni oczywiście światło zewnętrzne, które wprowadza do pomieszczenia cenną dawkę odżywczego światła. Jeśli w kuchni – co zdarza się często na przykład w kawalerkach – nie ma okna, warto zadbać o odpowiedni montaż oświetlenia sztucznego. Dobrze dobrane lampy są w stanie skutecznie zastąpić nam światło zewnętrzne, dlatego w razie wątpliwości warto poradzić się architekta wnętrz. Inspiracji możemy szukać również w sieci internetowej na stronach poświęconych architekturze.

Jak się zatem okazuje, aranżacja nawet niewielkiej kuchni może być dla nas wspaniałym wyzwaniem architektonicznym. Liczy się pomysł oraz kreatywność, ponieważ żadne pomieszczenie nie powinno być urządzane wyłącznie z nastawieniem na jego funkcjonalność. Odpowiednie dodatki oraz dekoracje sprawią, że wnętrze szybko stanie się nie tylko praktyczne, ale również bardzo estetyczne. Warto korzystać z różnych trików, które optymalnie powiększą przestrzeń nawet o kilkadziesiąt cennych centymetrów kwadratowych. Niemniej jednak, jeśli budujemy dom jednorodzinny i sami tworzymy plany architektoniczne, powinniśmy zadbać o to, by nasza kuchnia była nieco większa. To z pewnością stworzy nowe możliwości aranżacyjne i sprawi, że urządzona przestrzeń będzie prezentować się bardziej okazale.