Navigation Menu+

Podział pojazdów samochodowych a ich funkcje

turbosprężarki

Cztery tysiące lat przed naszą erą człowiek wynalazł koło. Wspomniany wynalazek stanowił punkt wyjścia do tworzenia różnego rodzaju narzędzi, które dzięki swoim praktycznym kształtom mogły być ciągnięte przez ówczesne zwierzęta hodowlane. Na postęp w kierunku przewożenia różnorodnych elementów (nie wspominając już o ludziach) trzeba było jednak poczekać. Mówi się, że już Leonardo da Vinci pracował nad projektem pojazdu, który miałby sam przewozić człowieka z miejsce na miejsce. Konkretne dowody na istnienie motoryzacji pojawiają się jednak dopiero kilka wieków później. Mimo iż tak naprawdę motoryzacja ma dopiero nieco ponad sto lat, na przestrzeni tego okresu wytwarzane samochody zmieniały się niewyrażalnie. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez aut osobowych, autobusów czy chociażby pługopiaskarek będących niewysłowioną pomocą na drogach, oczywiście w okresie zimowym. Warto zauważyć, że podział pojazdów samochodowych jest dzisiaj nieco skomplikowany. Można rozpatrywać pojazdy przede wszystkim w kontekście ich marki. O wiele bardziej praktyczny jest jednakże podział związany z funkcjonalnością danego samochodu. O jakich modelach możemy zatem mówić w tym zakresie?

Samochody osobowe – podział i charakterystyka

Z definicji możemy dowiedzieć się, iż samochód osobowy nie może przewozić więcej niż dziewięciu osób (włącznie z kierowcą) i nie waży więcej niż trzy i pół tony. W zależności od funkcji prymarnej oraz wyposażenia auta osobowe można dzisiaj podzielić na kilka innych podkategorii. Jedną z ciekawszych są tak zwane samochody miejskie, których specyfika pozwala na sprawne i wygodne poruszanie się w przestrzeniach miejskich. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju auta nie sprawdzają się raczej na trasach długodystansowych. Inaczej jest z kolei w przypadku samochodów osobowych zwanych kempingowymi. Te ostatnie służą dzielnie osobom uwielbiającym podróże i przygody. W skład osobowych aut wchodzą także pojazdy sportowe. Warto zaznaczyć, że coraz częściej auta osobowe wyposażone są w turbosprężarki, które zwiększają wydajność silnika i są bardzo ekologiczne. Niestety w wyniku nieprawidłowego użytkowania mogą szybko się popsuć. Wydaje się jednak, że naprawa turbosprężarek czy też zakup nowej części współcześnie nie jest problemem. Warto jednak w razie  awarii dowiedzieć się, jakie działania w przypadku pojazdów tego typu są niepożądane.

Samochody terenowe – rozrywka dla żądnych wrażeń

Pojazdy zwane terenowymi – jak sama nazwa niejako wskazuje – wiążą się z jazdą w terenie, a konkretniej z pokonywaniem przeszkód terenowych. Tego rodzaju auta charakteryzują się między innymi napędem na cztery koła, specjalnie dostosowanymi oponami czy zwiększonymi możliwościami związanymi z pokonywaniem różnego rodzaju wzniesień. Na rynku można dzisiaj znaleźć dość dużo producentów zajmujących się tworzeniem samochodów terenowych. Najbardziej znane marki to przede wszystkim Hummer, Suzuki, Jeep czy Nissan. Warto wspomnieć także o Toyocie czy Mitsubishi. Wiele osób traktuje jazdę terenową hobbystycznie, jednak niektórzy trenują po to, by brać udział w mniej lub bardziej renomowanych zawodach.

Samochody dostawcze i ciężarowe – funkcjonalność przede wszystkim

turbosprężarkaBardzo ważną funkcję w przemyśle motoryzacyjnym pełnią oczywiście tak zwane samochody dostawcze oraz samochody ciężarowe. Różnica między pojazdami polega między innymi na tym, że masa dopuszczalna auta dostawczego nie może wynosić więcej niż 3,5 tony. W takim przypadku załadowane pakunku zazwyczaj nie ważą więcej niż 1,5 tony. Co więcej, prowadzenie auta dostawczego jest w Polsce dozwolone, jeśli kierowca posiada prawo jazdy kategorii B. W przypadku samochodów ciężarowych niezbędne jest otrzymanie dodatkowych uprawnień. Naturalną siłą rzeczy pojazdy ciężarowe mogą również przewozić o wiele większe ciężary. Kierowca prowadzący auto o masie do 7,5 tony powinien posiadać prawo jazdy kategorii C1. Większe i cięższe pojazdy wymagają kategorii C, natomiast samochody ciężarowe z naczepami i przyczepami wymaga w naszym kraju prawa jazdy kategorii E.

Inne pojazdy samochodowe

Inne samochody, o których warto wspomnieć to przede wszystkim autobusy, które są przystosowane do przewożenia większej liczby pasażerów. Ze względu na ich przeznaczenie można wyróżnić między innymi pojazdy lokalne, miejskie, turystyczne czy szkolne. W niektórych przestrzeniach można spotkać również autobusy lotniskowe czy specjalne (takie jak policyjne, więzienne, graniczne, strażackie czy medyczne). W przestrzeniach miejskich często można spotkać także samochody specjalne, na przykład ambulanse, żurawie samochodowe, śmieciarki, pługopiaskarki (w skład których wchodzą pługi czy rozsypywarki) oraz radiowozy. Każdy z wymienionych pojazdów ma swoją określoną funkcję i pełni bardzo ważną rolę w przestrzeniach, w których mieszkają ludzie.

Samochody osobowe, terenowe czy dostawcze pełnią w życiu człowieka niebagatelną rolę. Jedne auta mają wymiar ściśle pragmatyczny (jak na przykład auta dostawcze czy ambulanse), inne służą z kolei człowiekowi pod względem rekreacyjnym czy hobbystycznym (w tym przypadku warto wspomnieć raz jeszcze o samochodach kempingowych czy sportowych). Ważne jest przede wszystkim to, by dobrze i rozsądnie korzystać z dobrodziejstw nauki oraz nowoczesnych technologii. Niestety wydaje się – o czym świadczą liczne kolizje i wypadki – że nie każdy potrafi być kierowcą odpowiedzialnym i świadomym nie tylko pozytywów, ale także zagrożeń wiążących się z wyruszeniem na trasę.