Navigation Menu+

Popart w przestrzeniach domowych

tapety

W dobie dwudziestego pierwszego wieku nietrudno o dobrą inspirację w kontekście aranżacji wnętrza. Na co dzień w różnych programach telewizyjnych możemy zobaczyć, jak cennych rad związanych z urządzeniem wnętrz udzielają znani i lubiani projektanci. Na półkach w sklepie można z kolei znaleźć wiele tytułów wydawanych dzisiaj na rynku także w branży projektowania wnętrz czy najogólniej mówiąc w branży architektonicznej. Styl retro, styl minimalistyczny czy styl orientalny na dobre wpisały się dzisiaj w świadomość polskiego społeczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz bardzo popularnych aranżacji w cenie – przynajmniej dla niektórych – są dzisiaj aranżacje nieco niszowe. Na uwagę zasługuje w tym zakresie między innymi styl popart, który dla miłośników tego rodzaju sztuk staje się niezwykłych rozwiązaniem architektonicznym wyrażającym nie tylko pasję czy zainteresowania, ale także wprowadzającym do wnętrza nieco innowacyjności oraz oryginalności.

Czym jest popart w kontekście sztuki

Przy okazji mówienia o stylu popart warto wiedzieć pokrótce o co w ogóle chodzi ze wspomnianym pojęciem. Warto orientować się przede wszystkim w tym, że wspomniany termin początkowo wcale nie wiązał się z aranżacją wnętrz. Popart to przede wszystkim prąd artystyczny, który pojawił się już po drugiej wojnie światowej, a więc stosunkowo dawno. Jak większość prądów także popart nie był bytem samoistnym, ponieważ wywodził się z tradycji surrealistycznych oraz naturalistycznych. Przede wszystkim charakteryzował się jednak obrazowaniem elementów konsumpcjonistycznych, które po drugiej wojnie światowej masowo zaczęły pojawiać się w tradycji zachodniej (nie tylko w Europie, ale także – a może nawet przede wszystkim – w Stanach Zjednoczonych). Początkowo popart dominował przede wszystkim w malarstwie przedstawiając przedmioty codziennego użytku nierzadko zestawione ze sobą paradoksalnie i groteskowo. Nieco później popart zaczął pojawiać się w innych dziedzinach sztuk niejako zbliżając się do aranżacji, o której teraz mowa. Liczni twórcy swoje prace opierali na konstrukcjach wykonywanych z różnego rodzaju instalacji czy elementów przestrzennych.

Popart w Polsce i na świecie

Styl popart w sztuce pojawiał się oczywiście w krajach zachodnioeuropejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Czołowi przedstawiciele tacy jak Andy Warhol znani są w środowisku pasjonatów do dziś. Początkowo w Polsce wspomniany styl nie miał niestety prawa bytu. Przede wszystkim dlatego, że ówczesne warunki polityczno-ekonomiczne oraz społeczne wcale nie sprzyjały rozwojowi konsumpcjonizmu, na którym przecież popart w dużej mierze początkowo się opierał.

Popart w świadomości sceptyków

Styl popart – jak zresztą każdy inny – ma swoich pasjonatów, ale nierzadko głos w jego sprawie zabierają sceptycy. I zresztą słusznie, ponieważ każda dobra aranżacja powinna mieć swoich zaciekłych sprzymierzeńców oraz wrogów, dzięki którym nabiera charakterystycznego wyrazu oraz pewnego wigoru. W które elementy stylu sceptycy uderzają najczęściej? Według przeciwników takich aranżacji pop-art charakteryzuje się infantylnością i najprościej rzecz ujmując kiczem. W pewnym stopniu można postrzegać aranżację popartową w ten sposób, jednak z drugiej strony wyolbrzymienia i przerysowania (mogące wskazywać na zarzucaną infantylność czy kicz) są efektem w stu procentach zamierzonym. I przede wszystkim efektem pożądanym.

Popart w świadomości pasjonatów

Wyraziste kolory, tworzywa sztuczne, reprodukcje znanych dzieł tworzonych kilkadziesiąt lat temu przez popartowych malarzy na ścianach. Te wszystkie elementy powinny znaleźć się, a nawet dominować w pomieszczeniach, które określa się mianem popartowym. Motywy dzieł może wyrazić dobrze dobrana tapeta na ścianę. Bardzo popularne są obrazki przedstawiające na przykład Marylin Monroe (oczywiście w popartowej aranżacji) lub stylizacje komiksowe, które także wiążą się mocno z sztuką popartu. Istotną rolę we wnętrzach tego rodzaju pełnią wspomniane już wcześniej kolory. Intensywne barwy takie jak zieleń, fiolet czy czerwień podkreślają charakterystyczny wygląd i charakter danego pomieszczenia. Bardzo wdzięcznym pokojem w przypadku tego rodzaju aranżacji jest na przykład salon. Jeśli chodzi o meble czy dodatki w skrajnych przypadkach stosuje się elementy plastikowe, jednak najczęściej – z powodów praktycznych – są to wyłącznie stylizacje. Z pewnością pasjonaci stylów ekologicznych opierających się na naturalnych produktach nie znajdą miejsca w świecie popartu.

Bez względu na indywidualną ocenę tego, czym jest popart zarówno w kontekście sztuk pięknych, jak i w kontekście aranżacji trzeba przyznać mu jedno – jest niepowtarzalny i na swój dziwny sposób oryginalny. Kicz oraz infantylność wcale nie muszą oznaczać, że nasze upodobania są negatywne. Co więcej, twórcom popartu chyba właśnie o to chodziło. Groteska i paradoks zamieniły kicz w coś cennego i niepowtarzalnego. A w dobie konsumpcjonizmu takich działań niewątpliwie nam trzeba.