Navigation Menu+

Strony internetowe – historia, specyfika, rodzaje

poznań

Kiedy powstała pierwsza strona internetowa? W jaki sposób witryna pojawia się w sieci? Które strony www cieszą się największym zainteresowaniem ze strony internautów? Choć wiele osób korzysta dzisiaj z przestrzeni internetowej, tak naprawdę niewiele z nich jest w stanie odpowiedzieć na choćby jedno z powyższej zadanych pytań. A szkoda, ponieważ informacje na temat powstawania internetu czy pierwszej strony internetowej są niesamowicie ciekawe. Co więcej, pozwalają zrozumieć, jak wielki postęp na przestrzeni ostatnich lat dokonywał się na oczach milionów użytkowników. Strony internetowe są z kolei źródeł informacji, rozrywki, wiedzy i komunikacji. Przeciętna osoba nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez rozmowy na Skypie czy zalogowania się na ulubiony portal społecznościowy. W internecie spędzamy wolny czas oraz poszukujemy informacji na różne tematy. Zaangażowanie internautów jest zatem najlepszym dowodem na to, że sieć internetowa rzeczywiście pełni ważną rolę w naszym życiu.

Pierwsza strona internetowa

Choć wydaje się, że internet nie ma swojego początku ani końca, wbrew pozorom wcale tak nie jest. Pierwsza strona internetowa powstała stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Autorami witryny byli naukowcy pracujący w szwajcarskim instytucie CERN (czyli w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych położonej na północno-zachodnich przedmieściach Genewy). Przez wiele lat adres strony nie był dostępny dla użytkowników, jednak z okazji dwudziestych urodzin w dwa tysiące jedenastym roku instytut CERN postanowił odtworzyć stronę na podstawie danych zawartych w komputerze. Wchodząc na adres pierwszej strony internetowej w historii użytkownik na pierwszy rzut oka może się oczywiście rozczarować. Witryna zawiera kilkanaście zdań tekstu na białym tle oraz kilka linków. Dane podane na stronie to przede wszystkim informacje o tym, czym jest strona www, kto pracował nad projektem oraz co trzeba zrobić, by wesprzeć witrynę. Z drugiej strony mimo swojej minimalistycznej formy i zerowej szaty graficznej strona była przełomowym momentem w historii internetu. Bez niej dalszy postęp technologiczny i w efekcie strony www, które mamy dzisiaj mogłyby się w ogóle nie pojawić. Warto wiedzieć także, że za autora pierwszych stron www przyjmuje się angielskiego fizyka i programistę Tima Bernersa-Lee.

Co warto wiedzieć o stronie internetowej

projektowanieZe stron internetowych korzystają dzisiaj w zasadzie prawie wszyscy, jednak niewiele osób wie, czym ów witryny tak naprawdę są. W dużym skrócie strona internetowa to dokument HTML (plik tekstowy odczytywany przez przeglądarkę w internecie) udostępniony w sieci internetowej przez określony serwer www. Strona internetowa określana jest w języku polskim także pojęciem „strona www”. Warto wiedzieć, iż jest to nazwa pochodząca od angielskiego rozwinięcia „World Wide Web” oznaczającego ogólnoświatową sieć.

Aby stworzyć stronę, potrzebny jest tak zwany system CMS, czyli innymi słowy system zarządzania treścią. Dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu można szybko utworzyć serwis www, a następnie aktualizować go i kształtować treść widoczną w serwisie internetowym. Do najpopularniejszych systemów CMS należą między innymi Joomla, WordPress czy Drupal. W zależności od potrzeb informatyk tworząc stronę może zatem skorzystać z różnych systemów. Każdy z nich mimo podstawowych podobieństw ma również własne odrębne cechy, które mogą zaważyć na ewentualnym wyborze.

Projektowanie stron www

Tworzenie czy też projektowanie stron www to oczywiście nie tylko zaplecze techniczne związane z wyborem odpowiedniego serwera czy systemu zarządzania treścią. Dla internauty odwiedzającego witrynę, znaczenie priorytetowe ma przede wszystkim wygląd czy też innymi słowy tak zwana szata graficzna. Najczęściej podczas przygotowywania projektu dla klienta tą stroną zlecenia zajmuje się oczywiście wykwalifikowany grafik. Wbrew pozorom stworzenie projektu trafiającego w gusta zlecającego wcale nie jest łatwe. Co więcej, zazwyczaj to właśnie ustalanie kolorystyki, układu strony czy nawet wyglądu czcionki zajmuje grafikowi najwięcej czasu. Ważne jest zatem to, by zlecający cały czas współpracował z zatrudnioną osobą i na bieżąco wskazywał jej swoje sugestie. Nie należy również w stu procentach wierzyć wyłącznie sobie, ponieważ to zatrudniona firma najlepiej radzi sobie w przypadku tworzenia stron. Dziś oferty wykonywania stron www przedstawiają przede wszystkim agencje reklamowe, agencje marketingowe czy tak zwane agencje interaktywne. Niekiedy bywa również tak, że grafik-informatyk działa na własną rękę i nie współpracuje z żadną agencją. Najczęściej z usług wymienionych działalności korzystają oczywiście osoby prowadzące własny biznes czy sklep internetowy. W innych przypadkach (na przykład, jeśli chodzi o strony hobbystyczne) darmową stronę można założyć na niektórych domenach w sieci bez konsultacji z profesjonalnym informatykiem czy grafikiem. Warto jednak pamiętać, że takie adresy z pewnością będą mniej atrakcyjne.