Navigation Menu+

Studia i nauka w Anglii

warszawa

Studia za granicą dają ogromne możliwości młodym ludziom. Niemniej jednak nie każdy decyduje się na taki krok w swoim dorosłym życiu. Dlaczego? Okazuje się, że wiele osób podchodzi do wyjazdów zagranicznych z rezerwą. Boimy się tego co nieznane, a nieznajomość języków obcych dodatkowo potęguje barierę wybudowaną pomiędzy granicami różnych krajów. Mimo wszystko wydaje się, że na przestrzeni ostatnich kilku czy nawet kilkunastu lat popularność wyjazdów zagranicznych rośnie. Wyjeżdżają nie tylko studenci, ale również uczniowie. Na przykład w ramach popularnych wycieczek zagranicznych czy wymian uczniowskich, w których udział biorą nawet uczniowie szkoły gimnazjalnej. Dlaczego opłaca się brać udział w takich przedsięwzięciach? Jakie możliwości dają nam dzisiaj języki obce oraz swobodne posługiwanie się tymi ostatnimi? Wbrew pozorom plusów wcale nie jest mało. Warto zatem wiedzieć, jak wyglądają wyjazdy zagraniczne w szkołach i na studiach. Co więcej, nawet osoby dorosłe (już pracujące) mogą pokusić się o przygodę swojego życia i wyjechać za granicę.

Wyjazdy zagraniczne w szkołach gimnazjalnych

Idąc do szkoły gimnazjalnej, dziecko ma około 12-13 lat. Nie jest to jeszcze osoba dorosła, niemniej jednak nie można w takim wieku wykluczyć zagranicznych wyjazdów na obozy językowe. Co więcej, to właśnie młodzi nastolatkowie są w stanie szybciej przyswoić sobie wiedzę z zakresu różnych języków obcych. Warto zatem pozwalać na takie wyjazdy i współorganizować je z nauczycielami czy opiekunami kolonii. Kursy zagraniczne dla uczniów gimnazjum nie trwają długo. Zazwyczaj są to 2-3 tygodnie w czasie roku szkolnego (wtedy zazwyczaj mówimy o wymianach uczniowskich) lub 2 miesiące w czasie wakacji. Oprócz zagranicznych wyjazdów dziecko warto zapisać na kurs językowy w Polsce.

Wyjazdy zagraniczne w szkołach średnich

Szkoła średnia (liceum ogólnokształcące czy technikum) to czas, kiedy młodzi ludzie zaczynają myśleć o swojej maturze oraz o przyszłości. Nauka języków obcych staje się wtedy szczególnie ważna, ponieważ droga do sukcesu prowadzi między innymi przez wiedzę z zakresu lingwistyki. W szkołach średnich wymiany organizowane są częściej, ponieważ uczniowie wydają się wtedy bardziej dojrzali i gotowi na dłuższe wyjazdy za granicę. Warto również pamiętać o maturze międzynarodowej. Można ją zdawać wyłącznie wtedy, gdy uczeń zna dany język obcy w zaawansowanym stopniu. Niestety takich osób wciąż jest mało, ponieważ w młodym wieku nie każdy chce rozwijać swoją wiedzę z zakresu wspomnianej już wcześniej lingwistyki.

Wyjazdy zagraniczne na studiach

Dzisiaj studia w Anglii, Niemczech czy Hiszpanii to marzenie wielu studentów. W ramach programu Erasmus co roku za granicę wyjeżdża mnóstwo osób studiujących na co dzień w takich miastach jak Poznań, Warszawa czy Gdańsk. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku znajomość języka obcego jest szczególnie ważna. Studenci nie tylko uczą się nowych słów czy gramatyki, ale biorą również udział w zajęciach kierunkowych. Te zazwyczaj prowadzone są w języku narodowym danego kraju. Na niektórych uczelniach (na przykład w Turcji) można wybrać cykl zajęć prowadzonych w języku angielskim. Niemniej jednak znajomość chociażby tego języka powinna kwalifikować się w zakresie poziomu zaawansowanego. W innym przypadku student może mieć trudności z zaliczeniem poszczególnych zajęć.

Wyjazdy zagraniczne dla dorosłych

Czy osoby dorosłe mogą wyjechać za granicę i tam poszerzać swoją wiedzę? Jak najbardziej! Wiele szkół językowych dla dorosłych organizuje zajęcia nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Takie instytucje zazwyczaj współpracują z placówkami za granicą. Na przykład zlokalizowanymi w Anglii, we Włoszech czy w Niemczech. Warto zaznaczyć, że takie wyjazdy są atrakcyjne dla osób pracujących w większych korporacjach. Czas ich trwania oscyluje wokół kilku tygodni (czasem nawet miesięcy).

Gdzie wyjeżdżamy dzisiaj najczęściej

Jakie kraje oraz języki są obecnie najbardziej popularne? Okazuje się, że z pewnością jest to Anglia, Niemcy czy kraje sąsiadujące z Polską. Ale nie tylko, ponieważ chętnie wyjeżdżamy również do krajów położonych w zachodniej Europie czy na innych kontynentach. Przykładem są między innymi Hiszpania, Włochy, USA czy Turcja. Coraz częściej latamy również do krajów azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia.

Nauka i studia w miastach zagranicznych dają nieograniczone możliwości. Dzięki wyjazdom można nie tylko podszkolić język, ale również poznać nowych ludzi i zawierać wieloletnie przyjaźnie. Bez względu na to ile mamy lat, wyjechać można zawsze. Jeśli nie do szkoły, to do pracy. Na dorosłych także czekają atrakcyjne oferty pracy, które umożliwiają duży rozwój zawodowy oraz szybszą naukę języka obcego. Jeśli chodzi o popularne miejsca, dziś Polacy wyjeżdżają w zasadzie wszędzie. Oferty ciekawych wyjazdów znajdziemy zarówno w krajach europejskich, jak i poza granicami naszego kontynentu. Czy warto wyjeżdżać? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie – biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy – jeszcze przez wiele lat pozostanie twierdząca.