Navigation Menu+

Rodzaje badań ultrasonograficznych

lekarze

Jednym z najpopularniejszych badań wykonywanych dzisiaj między innymi w dziedzinach takich jak ginekologia czy urologia jest tak zwane badanie ultrasonograficzne, czyli innymi słowy popularne i znane wszystkim badanie usg. Z definicji ultrasonografia to nic innego jak nieinwazyjna metoda diagnostyczna, dzięki której dany lekarz podczas badania może otrzymać obraz przekroju badanego obiektu. Co ciekawe, wbrew powszechnym skojarzeniom badanie ultrasonograficzne wykorzystywane jest nie tylko podczas monitorowania przebiegu ewentualnej ciąży, ale także przy badaniach serca czy podczas badania prostaty i pęcherza moczowego. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ultrasonografia rozwinęła swój poziom znacznie wyżej, aniżeli miało to miejsce w chwili powstania pierwszego sprzętu tego typu. Jednym z popularniejszych rodzajów usg jest dla przykładu tak zwane usg dopplerowskie, które umożliwia lekarzom monitorowanie i ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach oraz żyłach. Co warto zatem wiedzieć o badaniu ultrasonograficznym? W których dziedzinach medycyny usg sprawdza się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania są nie tylko ważne, ale także niesamowicie interesujące.

Ciąża a badania ultrasonograficzne

usgMonitorowanie przebiegu ciąży jest dla kobiety spodziewającej się dziecka bardzo ważne. Wizyta u ginekologa pozwala rozwiać wszystkie wątpliwości oraz upewnić się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Prawidłowo rozwijająca się ciąża nie wymaga wielokrotnego wykonywania badania. Zazwyczaj specjalista wykonuje w gabinecie ginekologicznym około trzech badań usg. Czasami jest ich oczywiście więcej. Niekiedy lekarz sam chce upewnić się co do zdrowia przyszłego malucha, innym razem badanie robione jest na prośbę przyszłej mamy. Na samym początku ciąży (między piątym a dziesiątym tygodniem) wykonuje się zatem tak zwane usg przezpochwowe. Przede wszystkim po to, by w stu procentach potwierdzić ciążę. Ginekolog wykonując wspomniane badanie sprawdza również stan szyjki macicy oraz szuka ewentualnych nieprawidłowości. Podstawą do niepokoju w tym przypadku mogą być bóle oraz krwawienia. W pierwszym trymestrze ciąży lekarz powinien wykonać także standardowe badanie usg, polegające na przesuwaniu sondy po brzuchu matki. Po badaniu lekarz może stwierdzić przewidywany termin porodu. Drugi i trzeci trymestr to monitorowanie krążenia krwi oraz sprawdzanie, czy matce i dziecku nie grożą takie choroby jak nadciśnienie czy niedotlenienie. Oprócz badania standardowego w 2d często wykonuje się także badanie 3d i 4d. Dzięki nim rodzice mogą na monitorze zobaczyć swoje dziecko w trójwymiarze, dzięki czemu przekazywany obraz staje się bardzo realistyczny. Co istotne, badanie 4d nie wnosi dokładniejszych informacji na temat stanu zdrowia matki czy dziecka. Jest raczej źródłem mającym zadowolić rodziców pod względem psychologicznym. Często w gabinecie ginekologicznym można nie tylko zobaczyć dziecko, ale także dokupić nagranie, które stanowi dla wielu rodziców wspaniałą pamiątkę.

Badanie ultrasonograficzne w urologii

Równie często co w ginekologii badanie ultrasonografem wykonuje się także w gabinecie urologicznym. Zazwyczaj wtedy, gdy pacjenci zgłaszają się z problemami nietrzymania moczu. Ewentualne badanie usg pęcherza moczowego czy jamy brzusznej pozwala ocenić, gdzie zlokalizowany jest problem indywidualnego pacjenta. Nierzadko usg stanowi jednak badanie pomocnicze, ponieważ niezbędne okazują się być inne działania ze strony urologa. Najpopularniejsze badania urologiczne w tym zakresie to oprócz badania usg badanie per rectum, badanie brzucha, badanie neurologiczne czy badanie ginekologiczne.

Badanie dopplerowskie

Tak zwane usg dopplerowskie wykonywane jest przede wszystkim przy badaniach kończyn górnych i dolnych, tętnic szyjnych, serca czy narządów jamy brzusznej. Działania wykonywane przez konkretnego specjalistę pozwalają ocenić stan wątroby, śledziony, trzustki czy nerek. Badanie dopplerowskie sprawdza się idealnie także wtedy, gdy u pacjenta występują choroby związane z tarczycą i narządami płciowymi. Tak naprawdę jest więc bardzo uniwersalne i pozwala rozwiązywać dużo problemów. Jego istotność związana jest przede wszystkim z tym, że usg wspomnianego typu pozwala ocenić przepływ krwi w tętnicach i żyłach, dzięki czemu diagnostyka niektórych chorób staje się skuteczniejsza i łatwiejsza. Jeśli chodzi o usg, gabinety najczęściej wykonują nie tylko zwykłe badanie usg, ale także badanie dopplerowskie. Warto sprawdzać pod tym względem przede wszystkim większe miasta.

Najpopularniejsze metody badań ultrasonografem

W zależności od wykonywanego badania, specjaliści używają różnych metod badań usg. Jedną z najpopularniejszych metod jest oczywiście badanie przez skórę. Wykonuje się je na przykład kobietom w ciąży. Warto podkreślić, że zazwyczaj badanie przez skórę wykonuje się podczas wizyt rutynowych. Tak naprawdę większą skuteczność daje bowiem badanie polegające na wprowadzaniu sondy do jam ciała. Z drugiej strony niektóre narządy da się badań jedynie przez skórę. Przykładem jest chociażby usg piersi pozwalające z dużą skutecznością wykrywać wszelkie nieprawidłowości. Jest ono bardziej pożądane, niż badanie wykonywane za pomocą rąk. Wspomniane badanie polegające na wprowadzeniu sondy do jamy ciała (na przykład do pochwy, odbytu czy pęcherza moczowego) pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu ze strony wewnętrznej. Dzięki temu lekarz może z większą precyzją ocenić, na czym polega ewentualny problem pacjenta.